Güncel Yorum Yağdı
Anasayfa
24 Mart 2021 ( 56 izlenme )

Son dakika haberi: CIA'i alarma geçirmişti... 'Canavar' Moskova'da!

Hızı saatte 500 kilometreye ulaşabilen 300 tonluk devasa araç, bugün bile tüm dünyada merak uyandırıyor. Son dakika haberine göre, Soğuk Savaş sırasında ortaya çıkan CIA'in paniklemesine neden olan Rusların 'canavar'ı, Rusya Savunma Bakanlığı'nın harekete geçmesiyle yeniden gündemde.

Tasarımı ve amacı bilinmeyen yeni bir Sovyet uçağının aniden ortaya çıkması, CIA'in Hazar Denizi'nde gerçekleştirilen "canavar"ın testlerini gözetlemek için özel bir drone yapma noktasına gelecek kadar endişelenmesine neden olmuştu.


Rusların soğuk savaş sırasında yarı uçak yarı gemi olarak geliştirdikleri gizli bir askeri projenin kod adı olan Hazar Denizi Canavarı, bir zamanlar Karadeniz'in sularını katediyordu.

TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜĞÜ

TÜM ZAMANLARIN EN BÜYÜĞÜ 

Sovyetler Birliği, yüksek hızlı ulaşım araçları olarak tasarlamaya başladığı ekranoplanları daha sonra Hazar Denizi ve Karadeniz’de kullanmıştı. Bu yıllarda yapılan 100 metre uzunluğundaki Hazar Canavarı, tüm zamanların en büyük ekranoplanıydı1960'ların ortasında Amerikan casus uyduları tarafından tesadüfen tespit edilene kadar varlığından kimsenin haberdar olmadığı Hazar Denizi Canavarı kod adlı ekranoplan, artık emekli oldu.

MOSKOVA'YA GÖTÜRÜLDÜ 

Rusya Savunma Bakanlığı, uzun yıllardır atıl şekilde kalan Ekranoplan için devreye girdi ve artık turistik cazibe olmak üzere başkent Moskova'daki Patriot Park isimli silah müzesine götürüldü.

Geçen yıl Temmuz ayında Hazar Denizi’nden kıyıya 100 kilometrelik hat boyunca sürüklenerek çekilen Ekranoplan, Patriot Park müzesine kurulacak ve ziyaretçiler tarafından görülebilecek.


SIRRINI ÇÖZEMEDİLER

SIRRINI ÇÖZEMEDİLER 

Ziyaretçilerin, 1990'ların sonunda emekli olana kadar önce Sovyet, ardından da Rus Donanması'nda hizmet veren 300 tonluk makinenin içine bakabilecekleri bildirildi.

1960'larda, Pentagon analistleri, casus uydular tarafıdan Hazar Denizi kıyısındaki Kaspisk bölgesi acıklarında çekilen uydu fotografındaki devasa aracın sırrını çözememişti.

Bu şekilde "Hazar Denizi Canavarı" adını alan gemi görünümlü uçak, Sovyet lideri Nikita Kruşçev'in aerodinamik uzmanı arkadaşı Rostislav Alekseyev tarafından geliştirilen ve Ekranoplan olarak isimlendirilen yeni bir tür hava taşıtıydı.

RADARLAR TESPİT EDEMEDİ 

Denizin birkaç metre kadar üzerinde uçan ve az yakıt tüketirken bir yandan da çok hızlı hareket edebilen Ekranoplan, ne hava ne de denizaltı radarlarında tespit edilebiliyordu.

Yalnızca denizde konuşlandırılmalarına rağmen ekranoplanlar, Uluslararası Denizcilik Örgütü tarafından böyle sınıflandırılmasına rağmen teknik olarak gemi değil. Ancak normal anlamda bir uçak da değil.

SUDAN DÖRT METRE YUKARDA UÇUYOR

Kanatlarına ve su yüzeyine yansıyan havanın yarattığı aerodinamik bir kuvvet olan yer etkisine dayanarak suyun, yaklaşık dört metre yukarısında uçuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir