Anasayfa
16 Mart 2021 ( 5 izlenme )

Resmi Gazete'de yayımlandı... Konut ve otomobil satışlarında çok önemli yenilik!

Ticaret Bakanlığı, konut satışlarında taksit sınırını kaldırırken, taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit başvurdu. Buna göre konutta taksit sınırı kaldırılırken, 120 bin lira ve olan otomobiller 60 ay, 120 ile 300 bin lira arasında fiyatı olan otomobiller 48 ay, 300 bin ile 750 bin lira arasında fiyatı olan otomobiller 36 ay, 750 bin lira ve fiyatı olan otomobillerde taksit sayısı 24 ay oldu.


konut satışlarında taksit sınırı kaldırılırken, taşıt satışlarında 60 aya kadar taksit imkanı getirildi. Ticaret Bakanlığı Tarafından Yasa "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'te Yazıların Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak girdi.

Buna göre, konuttaki taksit sınırı kaldırılırken, nihai fatura değeri 120 bin lira ve bu tutarın altında olan taşıt satışlarında 60 ay, 120 bin liranın üzerinde olup 300 bin lirayı geçmeyenlerde 48 ay, 300 bin liranın üzerinde olup 750 bin lirayı aşmayanlarda 36 ay ve 750 bin liranın üzerinde taşıt satışlarında 24 ay taksit uygulanabilecek.

Perakende işletmelerin taksitli mal ve hizmet satışlarında genel taksitlendirme süresi 12 ay, bazı mal ve hizmetler için farklı taksitlendirme süreleri uygulanıyor. Halihazırda, söz konusu hükümde konut ve taşıt satışları için başka bir taksitlendirme süresi belirlenmediğinden, bu satışlar genel taksitlendirme süresine tabi oluyordu.

Diğer Diğer, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından kredili konut satışlarında herhangi bir vade Sınır uygulanmazken, kredili taşıt satışlarında ise aynı değerine göre farklı uygulanıyor. Böylelikle Bakanlığın söz konusu düzenlemesi BDDK uygulamalarına da paralel hale getirildi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir